Káel Csaba: Sikeres, színvonalas filmekért dolgozik januártól a Nemzeti Filmintézet

A teljes magyar mozgóképszakma összehangolt tevékenységért felel a januártól működő Nemzeti Filmintézet (NFI), az új szervezet, amely a Magyar Nemzeti Filmalap alapjaira épülve jött létre, elkötelezett abban, hogy sikeres, színvonalas filmek készüljenek – mondta az MTI-nek Káel Csaba, a magyar mozgóképipar fejlesztéséért felelős kormánybiztos.

A kormánybiztos elmondta: az NFI célja, hogy a központi költségvetésből rendelkezésre álló keretből olyan filmalkotások szülessenek, amelyek a nézők számára különleges élményt nyújtanak, szórakoztatnak és hozzájárulnak a magyar mozgóképkultúra terjesztéséhez itthon és külföldön.

„Az intézmény feladata, hogy a hazai mozgókép ágazat kulturális értéket teremtő alkotásainak fejlesztését, támogatását, marketingjét, értékesítését és forgalmazását egységes rendszerben működtesse. Az NFI a Magyar Nemzeti Filmalap utódjaként ellátja a Televíziós Film Mecenatúra és a Televíziós Filmkollégium korábbi támogatási feladatait is” – hangsúlyozta a kormánybiztos.

Káel Csaba szerint az eddigi sikerekben, az átlátható támogatási rendszer kialakításában nagy szerepe volt a 2019 januárjában elhunyt Andy Vajnának. 2020-ban ezt az irányt folytatva immár a mozgóképszakma teljes spektrumának összehangolásával szeretnék továbbfejleszteni a hazai filmipart.

A 2019-es év eredményeiről szólva a kormánybiztos elmondta, hogy „az elmúlt évben összesen 10 állami támogatással készült alkotást láthatott a közönség a mozikban. Sikeres volt az áprilisban immár ötödik alkalommal megrendezett Magyar Filmhét és a Magyar Film Napjához csatlakozva száznál is több saját szervezésű programot tartottak”. A Nemzeti Filmdigitalizálási és Restaurálási Program keretében a Filmarchívum és Filmlabor szakemberei 29 magyar filmklasszikust újítottak fel teljes körűen. Nagy érdeklődés övezte a 3. Budapesti Klasszikus Film Maratont. A Filmlabor az archív filmek felújítása mellett 21 új mozifilm analóg és digitális utómunkájában is részt vett.

A Mafilm fóti műtermeiben 14, a szabadtéri díszletekben 10, a kültéri medencében 2 produkciót forgatott. A kelléktárat 70 produkció vette igénybe, míg száznál több filmes produkció kölcsönzött jelmezeket forgatásokhoz.

„A Filmalap szervezésében 66 ország nemzetközi filmfesztiválja tűzött műsorra magyar alkotásokat, melyek 34 díjat és elismerést nyertek. A Nemzetközi Televíziós Művészeti és Tudományos Akadémia először jelölt Nemzetközi Emmy-díjra magyar filmeket. Bergendy Péter Trezor című rendezését a tévéfilm kategóriában és Gera Marinát Szász Attila Örök tél című filmjének főszerepéért a legjobb színésznő díjára, melyet Gera Marina el is nyert. A hazai televíziós filmgyártás jelentős nemzetközi díjban részesült, amire különösen büszkék vagyunk” – hangsúlyozta Káel Csaba.

Összegzése szerint 2019-ben a Filmalap támogatásával 24 mozifilmet forgattak, melyek 2020-ban és 2021-ben érkeznek a mozikba. Köztük van a Spirál címmel magyar-román koprodukcióban készült lélektani dráma Felméri Cecíliától, Lóth Balázs Pesti balhéja, amely egy fordított műkincsrablás őrült kalandja lesz, az új Herendi Gábor-film, a Toxikoma, mely Szabó Győző bestsellerén alapul és az európai koprodukcióban, világhírű színészekkel a főszerepben készülő új Enyedi Ildikó-film, A feleségem története.

„2020 óriási izgalommal indul a magyar filmszakma számára, hiszen az Oscar-díjakról döntő amerikai filmakadémia szavazása alapján a 91 nevezésből a legjobb 10 nem angol nyelvű film közé bekerült Tóth Barnabás Akik maradtak című rendezése. Január 13-án pedig kiderül, hogy az akadémia tagjai beszavazzák-e a magyar filmet az 5 Oscar-jelölt közé a legjobb nemzetközi film kategóriában” – emlékeztetett a kormánybiztos.